Ana içeriğe atla

Film: Apollo 18 (2011)

NASA'ya göre son ay yolculuğu Apollo 17'ydi. Fakat komplo teoricilerine göre daha sonra bir Apollo görevi daha yapılmış. Film bunu konu alıyor. Neden bir daha gidilmedi, gidildiyse de neden gizlendi...AE öğrencilerini yoğun talebi üzerine (Sadece Vandemir sordu) filmi izledik ve film hakkındaki yorumumuz (Aydede yorumu) ekte bulunmaktadır.

- arkadaşlar apollo18 i izleyen var mı..? varsa fikirleriniz ltf..! tşklr.

-  İzliycem de dün Havabükücü Avatar'ın 3.sezon son 5 bölümü izledim... Sular kesikti yani...

(bir hafta sonra)


- hocam hala beklemedeyim.!

- Resident Evil izledim hafta sonu 4 bölümü toptan Milla farkı ama bu hafta sonu kimseye sözüm yok...

-  teşekkürler..!

(Bir hafta daha geçer. Sonunda film kurulumuzca izlenir, korku filmiymiş lan ne söylemiyon!)


- Filmin gösterdiği adres buhttp://lunatruth.com, bir yığın belge var, bu tür konulara "komplo teorisi" diyip akıllarını rahata kavuşturuyorlar; benim önerim ise daha yerel bir durumda yapılacaklar hakkında.

- mesela?

- Ne NASA ile organik bir bağımız var ne de Rus uzay üssünde bacanağımız. Tüm teoriler gerçek olsa bile bundan en son etkilenecek, ama en kolay benimseyecek halk olduğumuzu düşünüyorum. Biz bi önümüze bakalım CERN sonuçlarını yorumlayalım, NASA Webb Telescope gözlemlerini inceleyelim bunlar daha önemli. Sanmıyorum uzaylının teki gelip de bize evreni anlatacağını. Kesin içlerinden "bizi öğrenecez diye kıçımızdan antenimiz çıktı siz de uğraşın kafa yorun tembeller" diyorlardır. Ben olsam öyle derdim. Ya da galaktik otoban geçecek diye yıkar geçerdim. Yine pis işlerin döndüğü ortada; ama bizi teğet geçer bu meseleler öyle diyim. Tabi NASA'da staj yapacam dersen o ayrı referans mektubun benden...

- tamamen katılıyorum , bilim politikalarının toplumun tüm yüzdesini etkileyeceği politik bir sistemin mücadelesi içerisindeydim ya da farkında olmadan hâlâ öyleyim, dolayısıyla dediklerinize aynen imza attığımı ve realitenin bu olduğunu bir kez daha belirtirim. benim ana dalım sosyal bilimler ve özellikle de sosyo antropoloji.. ve eski bir matematik şampiyonu ve aynı zamanda bir embesil olabilen bendeniz malesef tüm fırsatları kaçırdım sanırım yaşımdan dolayı pek kıymetli hocam..! bana gösterdiğiniz bu azami tevazu ve sabra da hayran kalmamak, referans mektubunuz için ise teşekkür etmemek, elde değil..teşekkürler :)

Yorumlar

En Çok Okunanlar

Güneş Dil Teorisinden Ay Dil Teorisine Yolculuk

Güneş Dil Teorisi, Ömer Asım Aksoy döneminden sonra pırıltısını yitirmiş, teknoloji hep geriden takip etmiş, gâvur gogıl’ın, ekşisözlüğün, incisözlüğün bile Türkçe için daha kullanışlı ve yerel bir sözlük olduğu günümüzde, internette gezerken bakın TDK’nın sitesinde neye rastladım. Kaynakları “tarama resim” olduğundan, zengin kütüphanesindeki hiçbir sözcüğün arama motorlarıyla bulamayacağınız bir dökümana... Öncelikle teoriyi öğrenelim sonra da kendi yorumumuzu yapalım, son sözü de size bırakalım.

Kaos Seyir Defteri

Karmaşıklık ve Kaos Teorisi hakkında bulabildiğimiz tüm kitapların, yazıların, videoların kısacası tüm kaynakların listesini oluşturduk.

Makaleler:Kaos'un Keşfi: Kaosun tarihçesi ve felsefesi. Başlangıç için...

Determinizm ve Kaos: Timur Karaçay'ın birçoğumuza ilham veren makalesi. Matematiksel özet.

Go Sorunsalı Ve Kaotik Çözüm Arayışları: Efsane masaüstü "Go" oyunu ile Kaos Teorisi arasındaki bağın irdelenmesi.

Laplace Şeytanı, Kaos ve Kelebek Etkisi: Laplace'ın determinist önermesinden yola çıkarak yazılmış bir tanıtım.

Marksizm ve Kaos Teorisi: Kuramın diyalektik materyalizmle olan ilintileri...

Kaos'a Giden Yol: Laplace Şeytanı'yla başlayan bir serüven bugüne nasıl geldi. Ersan Şahin'in yazısı. (İnternetten beni bulup makalesinde referans gösterme inceliğini gösteren ilk insan.)

“Tıpta Ölümle Barışmak” -Tayfun Gönül ve Gediz Akdeniz

Kaos Videolar:Fraktallar ve Pürüzlülük Sanatı - Benoit Mandelbrot
https://www.ted.com/talks/benoit_mandelbrot_fractals_the_…

Immanuel Kant – Dünya Yurttaşlığı Amacına Yönelik Genel Bir Tarih Düşüncesi

Çeviren: Uluğ Nutku
Metafizik amaçla da olsa ne tür bir irade özgürlüğü kavramı oluşturulursa oluşturulsun, iradenin olgular dünyasındaki görünüşleri, yani insan eylemleri yine de her doğa olayı gibi doğa yasalarınca belirlenir. Tarih, sebepleri ne kadar derinlere gömülü olsa da, bu olguların anlatılışıyla ilgilidir; ve tarih insan iradesinin özgür eylemini geniş boyutlarda incelerken, özgür eylemde düzenli bir ilerleme olduğunu keşfedebileceği umudunu verir bizlere. Aynı şekilde, bireylerin eylemlerinde karmakarışık ve düzensiz olarak gözümüze çarpan şeyleri, bütün türün tarihi bakımından insanın özgün yeteneklerinin yavaş ama sürekli gelişimi olarak anlamayı umabiliriz.

Evliliklerin, doğum ve ölümlerin sayıları da bir kurala göre önceden hesaplanamaz gibi görünüyor; çünkü insanın özgür iradesinin bunlar üzerindeki etkisi pek büyüktür. Oysa büyük ülkelerin yıllık istatistikleri bunların da tıpkı hava değişmeleri gibi sabit doğa yasalarına bağlı olduklarını kanıtlıyor. Hava değişmeler…