Ana içeriğe atla

Rektörümüz Profesör Irwin Corey

Corey Hoca sürücülerden okulumuz için yardım topluyor.

Manhattan'da 18 yıldır dilenen bir ihtiyarı düşünün. Mayıs 2011'de eşini (Fran 95) kaybetmiş ve yılmamış yalnızlığını unutmak için gazete satmaya devam etmiş. Okulumuzun rektörü olarak atadığımız bu aziz insanı, gelin daha ayrıntılı tanıyalım:

Rektör seçtiğimiz mübarek şahıs Irwin Corey Hoca aslında bir komedyen. Bir "stand-up" gösterisinde canlandırdığı dalgın profesör tiplemesiyle "Profesör" takma adını almış. Sol siyasetine yakınlığı ve aktivist tavırlarıyla d0ünyanın gelmiş geçmiş en büyük komedyenlerinden biri olarak kabul ediliyor. Brooklyn 1914 doğumlu, Profesör Irwin Corey videoda Manhattan'daki şoförlere gazete satmaya çalışıyor. Günde 100 ile 250 dolar arasıda değişen kazancını da Küba'daki çocuklara ilaç yardımı fonuna bağışlıyor.

Şoförler onu evsiz zannetse de aslında paraya ihtiyacı yok. Gençliğinde aldığı evin değeri şimdi 3.5 milyon dolar değerinde. Gazete satıp hükumet aleyhinde slogan savurmayı yalnızlığa iyi geldiğini söylüyor. Peki neden bunu yapıyorsun (Why?) dediklerinde ise düşünüp şu cevabı veriyor "Dışarıdaki insanlara yardım etmek istiyorum."

Aşağıdaki videoda ise 2012 yapımı "Irwin ve karısı Fran"ın olduğu belgeselin fragmanının görebilirsiniz. Evet çok tatlılar:

https://vimeo.com/16665027

Evet özetle bu komedyen, anarşist, yardımsever, dünya tatlısı ihtiyarı, rektörümüz, Prof. Aydede'miz, olarak seçmiş bulunmaktayız. Hayırlı uğurlu olsun, ruhlara üfürenin, hocamıza nice ömürler vermesi dileğiyle...

AE Öğrencileri

Yorumlar

En Çok Okunanlar

Güneş Dil Teorisinden Ay Dil Teorisine Yolculuk

Güneş Dil Teorisi, Ömer Asım Aksoy döneminden sonra pırıltısını yitirmiş, teknoloji hep geriden takip etmiş, gâvur gogıl’ın, ekşisözlüğün, incisözlüğün bile Türkçe için daha kullanışlı ve yerel bir sözlük olduğu günümüzde, internette gezerken bakın TDK’nın sitesinde neye rastladım. Kaynakları “tarama resim” olduğundan, zengin kütüphanesindeki hiçbir sözcüğün arama motorlarıyla bulamayacağınız bir dökümana... Öncelikle teoriyi öğrenelim sonra da kendi yorumumuzu yapalım, son sözü de size bırakalım.

Kaos Seyir Defteri

Karmaşıklık ve Kaos Teorisi hakkında bulabildiğimiz tüm kitapların, yazıların, videoların kısacası tüm kaynakların listesini oluşturduk.

Makaleler:Kaos'un Keşfi: Kaosun tarihçesi ve felsefesi. Başlangıç için...

Determinizm ve Kaos: Timur Karaçay'ın birçoğumuza ilham veren makalesi. Matematiksel özet.

Go Sorunsalı Ve Kaotik Çözüm Arayışları: Efsane masaüstü "Go" oyunu ile Kaos Teorisi arasındaki bağın irdelenmesi.

Laplace Şeytanı, Kaos ve Kelebek Etkisi: Laplace'ın determinist önermesinden yola çıkarak yazılmış bir tanıtım.

Marksizm ve Kaos Teorisi: Kuramın diyalektik materyalizmle olan ilintileri...

Kaos'a Giden Yol: Laplace Şeytanı'yla başlayan bir serüven bugüne nasıl geldi. Ersan Şahin'in yazısı. (İnternetten beni bulup makalesinde referans gösterme inceliğini gösteren ilk insan.)

“Tıpta Ölümle Barışmak” -Tayfun Gönül ve Gediz Akdeniz

Kaos Videolar:Fraktallar ve Pürüzlülük Sanatı - Benoit Mandelbrot
https://www.ted.com/talks/benoit_mandelbrot_fractals_the_…

Immanuel Kant – Dünya Yurttaşlığı Amacına Yönelik Genel Bir Tarih Düşüncesi

Çeviren: Uluğ Nutku
Metafizik amaçla da olsa ne tür bir irade özgürlüğü kavramı oluşturulursa oluşturulsun, iradenin olgular dünyasındaki görünüşleri, yani insan eylemleri yine de her doğa olayı gibi doğa yasalarınca belirlenir. Tarih, sebepleri ne kadar derinlere gömülü olsa da, bu olguların anlatılışıyla ilgilidir; ve tarih insan iradesinin özgür eylemini geniş boyutlarda incelerken, özgür eylemde düzenli bir ilerleme olduğunu keşfedebileceği umudunu verir bizlere. Aynı şekilde, bireylerin eylemlerinde karmakarışık ve düzensiz olarak gözümüze çarpan şeyleri, bütün türün tarihi bakımından insanın özgün yeteneklerinin yavaş ama sürekli gelişimi olarak anlamayı umabiliriz.

Evliliklerin, doğum ve ölümlerin sayıları da bir kurala göre önceden hesaplanamaz gibi görünüyor; çünkü insanın özgür iradesinin bunlar üzerindeki etkisi pek büyüktür. Oysa büyük ülkelerin yıllık istatistikleri bunların da tıpkı hava değişmeleri gibi sabit doğa yasalarına bağlı olduklarını kanıtlıyor. Hava değişmeler…