Ana içeriğe atla

Kaotik Bilimler Enstitüsü Ders Programı

Sevgili öğrencilerimiz ve Kaos Teorisi meraklıları, bu yazıda özellikle Türkiye'de, Karmaşıklık ve Kaos konusu üzerine yapılmış çalışmaları derleyip toparlamak istedik. Kaos konusu neden önemli; çünkü "kuantum" gibi metafizikçiler tarafından istismara çok müsait bir konu. Yeni yeni keşfediliyor, keşfedildi ve aklı başında çoğu biliminsanı tarafından özümsendi. Farklı disiplinlerden konuyu pek bilmeyen akademisyenlerimiz de fark etsin, doğrusal (lineer) bakış hapishanesinden çıksın diye elle tutulur tüm kaynakları burada paylaşmaya çalıştık ve zorluk seviyesine göre sıraladık.

Sayfa geliştirilmeye açık. Her türlü önerileriniz için lütfen bize yazın ekleyelim, birlikte yükselelim. Konuya sevgili Sinan Canan Hocamızın en son verdiği seminerle giriş yapıyoruz ki zaten bu konuyla ilgili Türkiye'de çalışan çok az akademisyen mevcut.

http://www.youtube.com/watch?v=IEoROCLnXQg

Yukarıdaki semineri beğendiyseniz yazının devamını okuyarak bölümümüze kaydınızı yaptırabilirsiniz.

Kaotik Sapma
 

1. Sınıf: Kaos ve Kaos Teorisi Nedir? Kuramın Tarihçesi


Bu dönemde amaç, öğrencilerimize etraflıca kaos kuramı ve etkilediği alanları tanıtmak, hayatlarıyla ne kadar iç içe olduğunu göstermektir. Kitap: Kaos: Düzensizlikteki Düzeni Anlamak İçin Çizgibilim Makale: Kaos'un Keşfi: Kaosun tarihçesi ve felsefesi. Başlangıç için... Makale: Determinizm ve Kaos: Timur Karaçay'ın birçoğumuza ilham veren makalesi. Matematiksel özet. Makale: Laplace Şeytanı, Kaos ve Kelebek Etkisi: Laplace'ın determinist önermesinden yola çıkarak yazılmış bir tanıtım. Makale: Kaos'a Giden Yol: Laplace Şeytanı'yla başlayan bir serüven bugüne nasıl geldi. Ersan Şahin'in yazısı. Seminer: Kaos Anlayışına Giriş: Sinan Canan - 28.02.2009 Belgesel: Küçük Muhteşemdir: TRT - Sinan Canan'dan Harika bir belgesel serisi ve Facebook Sayfası

 

2. Sınıf: Kaos'u Etraflıca Anlamak, Yorumlamak, Go, Marksizm, Biyoloji, Ekoloji...


Bu dönemde amaç, kaosun ne olduğunu anlayan öğrencilerimize kuramın etkilediği diğer disiplinleri kavratmaktır. Kitap: Kaos: Tübitak Yayınları tarafından basılan en temel eser. Malesef baskısı yok sahafları aşındıracaksınız :( Makale: Go Sorunsalı Ve Kaotik Çözüm Arayışları: Efsane masaüstü "Go" oyunu ile Kaos Teorisi arasındaki bağın irdelenmesi. Makale: Marksizm ve Kaos Teorisi: Kuramın diyalektik materyalizmle olan ilintileri... Makale: Uluslararası İlişkilerde Kaos ve Bağımlılık Teorileri Seminer: Canlılık Bilimlerinde Kaos ve Kaotik Dinamikler: Sinan Canan - 02.10.2009 Belgesel: Zeitgeist: Kaostan değil de dünyadan bahsetmesi bile yeter.

 

3. Sınıf: Karmaşıklık, Fraktaller, Kesirli Boyutlar, Felsefe ve Zuhur


Bu dönemde amaç, öğrencilerimize okuduğumuz tüm kitapları dayatıp konuya ve hayata küsmelerini sağlamaktır. Kitap: Kaos'un Kutsal Kitabı Albert Caraco'nun (1919-1971) kaosu merkeze aldığı negatif felsefi eseri... (Dikkat! depresif etki yaratabilir) Kitap: Fraktal Düşünceler: Sinan Hocamızın kitabı. Kitap: Filozof Taşı / Kaos, Eşzamanlılık ve Dünyanın Gizli Düzeni: Biraz daha yoruma kaçılmış şarlatanlığa da açık kapı bırakılmış bir özet. Kitap: Gediz Akdeniz ile Söyleşi - Düzenden Kaosa Zuhur Evet, konuyu tamamen özümsemiş bir Fizik Profesörü Blog: Zuhur Koleksiyonu Bu da destek bekleyen ayrı bir yarım kalmış proje.

 

4. Sınıf: Kaos Kütüphanesi


Bu dönemde amaç. hala vazgeçmeyen öğrenciye aslında bizim de pek bir şey bilmediğimizi ve artık topun kendisinde olduğunu söyleyemediğimiz için ne bulduysak eklemektir. Bu kısımda ise artık iş öğrencini kendi becerisine kalıyor. Piyasadaki aklımıza gelen Türkçe kaynakları döşedik, kolay gelsin. Blog: Scoop.it: Güncel Kaos Dökümanları Listesi Kitap: Raslantı ve Kaos: Matematiksel derinliği için. (Çok sıkıcı) Kitap: Kaos ve Düzen / Sırat Köprüsündeki Hayat: Kitap: Kara Kefali Prof.Dr.Gediz Akdeniz. Kaotik Mantığın ülkemizdeki ender yorumcularından biri. Bu deneme kitabında ise felsefe ve fizik karışımı anlayışıyla İstanbul İnsanı'nı sorgululyor. Geri kalanlar: Kaos YayınlarıVikipediEkşi SözlükUludağ SözlükİTÜ Sözlük, Felsefe Forum   Kaynak: Kaosname: Kaos Seyir Defteri

Yorumlar

En Çok Okunanlar

Güneş Dil Teorisinden Ay Dil Teorisine Yolculuk

Güneş Dil Teorisi, Ömer Asım Aksoy döneminden sonra pırıltısını yitirmiş, teknoloji hep geriden takip etmiş, gâvur gogıl’ın, ekşisözlüğün, incisözlüğün bile Türkçe için daha kullanışlı ve yerel bir sözlük olduğu günümüzde, internette gezerken bakın TDK’nın sitesinde neye rastladım. Kaynakları “tarama resim” olduğundan, zengin kütüphanesindeki hiçbir sözcüğün arama motorlarıyla bulamayacağınız bir dökümana... Öncelikle teoriyi öğrenelim sonra da kendi yorumumuzu yapalım, son sözü de size bırakalım.

Kaos Seyir Defteri

Karmaşıklık ve Kaos Teorisi hakkında bulabildiğimiz tüm kitapların, yazıların, videoların kısacası tüm kaynakların listesini oluşturduk.

Makaleler:Kaos'un Keşfi: Kaosun tarihçesi ve felsefesi. Başlangıç için...

Determinizm ve Kaos: Timur Karaçay'ın birçoğumuza ilham veren makalesi. Matematiksel özet.

Go Sorunsalı Ve Kaotik Çözüm Arayışları: Efsane masaüstü "Go" oyunu ile Kaos Teorisi arasındaki bağın irdelenmesi.

Laplace Şeytanı, Kaos ve Kelebek Etkisi: Laplace'ın determinist önermesinden yola çıkarak yazılmış bir tanıtım.

Marksizm ve Kaos Teorisi: Kuramın diyalektik materyalizmle olan ilintileri...

Kaos'a Giden Yol: Laplace Şeytanı'yla başlayan bir serüven bugüne nasıl geldi. Ersan Şahin'in yazısı. (İnternetten beni bulup makalesinde referans gösterme inceliğini gösteren ilk insan.)

“Tıpta Ölümle Barışmak” -Tayfun Gönül ve Gediz Akdeniz

Kaos Videolar:Fraktallar ve Pürüzlülük Sanatı - Benoit Mandelbrot
https://www.ted.com/talks/benoit_mandelbrot_fractals_the_…

Immanuel Kant – Dünya Yurttaşlığı Amacına Yönelik Genel Bir Tarih Düşüncesi

Çeviren: Uluğ Nutku
Metafizik amaçla da olsa ne tür bir irade özgürlüğü kavramı oluşturulursa oluşturulsun, iradenin olgular dünyasındaki görünüşleri, yani insan eylemleri yine de her doğa olayı gibi doğa yasalarınca belirlenir. Tarih, sebepleri ne kadar derinlere gömülü olsa da, bu olguların anlatılışıyla ilgilidir; ve tarih insan iradesinin özgür eylemini geniş boyutlarda incelerken, özgür eylemde düzenli bir ilerleme olduğunu keşfedebileceği umudunu verir bizlere. Aynı şekilde, bireylerin eylemlerinde karmakarışık ve düzensiz olarak gözümüze çarpan şeyleri, bütün türün tarihi bakımından insanın özgün yeteneklerinin yavaş ama sürekli gelişimi olarak anlamayı umabiliriz.

Evliliklerin, doğum ve ölümlerin sayıları da bir kurala göre önceden hesaplanamaz gibi görünüyor; çünkü insanın özgür iradesinin bunlar üzerindeki etkisi pek büyüktür. Oysa büyük ülkelerin yıllık istatistikleri bunların da tıpkı hava değişmeleri gibi sabit doğa yasalarına bağlı olduklarını kanıtlıyor. Hava değişmeler…