Ana içeriğe atla

Ay Tarihi

İşimiz gücümüz yok Ay hakkında yapılmış tüm filmleri araştırdık ve bu listede topladık. (Güncellenecek)


Ayın Doğuşu

Ay tarihi 4.5 milyar yıl önce başlar. 1902 Film - Le Voyage dans La Lune

https://vimeo.com/1472736

Her şey 1902'de, bir sihirbaz olan George Melies'in yaptığı bu ilk bilimkurgu filmiyle başladı. Ardından insalar Ay'a gitti, geldi. Kimileri onlara inanmadı kimileri inandı. Sonra para gelmeyince küstüler, bombaladılar Ay'ı. Ay edebiyatta da sağlam bir yer edindi kendisine.

Ne olursa olsun Ay, aynı zamanda insanlık için bir kaçış umudu olmayı sürdürdü.

Sihirbaz Georges Miles'ın hayatı ise Huga (2011) adlı filmde işlenmekte.

1969 Apollo 11 - Ay'a İlk Ayak Basış / First Moon Landing

https://www.youtube.com/watch?v=RMINSD7MmT4

1975-1978 Dizi - Space 1999

Ay’da kaza sonucu nükleer bir patlama olur ve Ay Dünya’nın yörüngesinden çıkar, fırlar gider. Aydaki insanlar ne yapacaktır? 17 Ekim 1975 ile 1 Mayıs 1978 yılları arasında çekilen Uzay 1999 dizisinde ki Ay üssü. Dizi TRT’de gösterilmiştir. Dizide ki uzay araçları Kartal olarak adlandırılmıştır. IMdB Notu: 7.2

Not: Valla çok küçüktüm hatırlamıyorum. Bir tane ay prensesi vardı sanırsam çeşitli hayvanların kılığına giriyordu. Rüya gibi…

2011 Film - Apollo 18

https://www.youtube.com/watch?v=-82qd_rCzOs

NASA’ya göre son ay yolculuğu Apollo 17′ydi. Fakat komplo teoricilerine göre daha sonra bir Apollo görevi daha yapılmış. Film bunu konu alıyor. Neden bir daha gidilmedi, gidildiyse de neden gizlendi. Öcü varmış.
En Çok Okunanlar

Güneş Dil Teorisinden Ay Dil Teorisine Yolculuk

Güneş Dil Teorisi, Ömer Asım Aksoy döneminden sonra pırıltısını yitirmiş, teknoloji hep geriden takip etmiş, gâvur gogıl’ın, ekşisözlüğün, incisözlüğün bile Türkçe için daha kullanışlı ve yerel bir sözlük olduğu günümüzde, internette gezerken bakın TDK’nın sitesinde neye rastladım. Kaynakları “tarama resim” olduğundan, zengin kütüphanesindeki hiçbir sözcüğün arama motorlarıyla bulamayacağınız bir dökümana... Öncelikle teoriyi öğrenelim sonra da kendi yorumumuzu yapalım, son sözü de size bırakalım.

Kaos Seyir Defteri

Karmaşıklık ve Kaos Teorisi hakkında bulabildiğimiz tüm kitapların, yazıların, videoların kısacası tüm kaynakların listesini oluşturduk.

Makaleler:Kaos'un Keşfi: Kaosun tarihçesi ve felsefesi. Başlangıç için...

Determinizm ve Kaos: Timur Karaçay'ın birçoğumuza ilham veren makalesi. Matematiksel özet.

Go Sorunsalı Ve Kaotik Çözüm Arayışları: Efsane masaüstü "Go" oyunu ile Kaos Teorisi arasındaki bağın irdelenmesi.

Laplace Şeytanı, Kaos ve Kelebek Etkisi: Laplace'ın determinist önermesinden yola çıkarak yazılmış bir tanıtım.

Marksizm ve Kaos Teorisi: Kuramın diyalektik materyalizmle olan ilintileri...

Kaos'a Giden Yol: Laplace Şeytanı'yla başlayan bir serüven bugüne nasıl geldi. Ersan Şahin'in yazısı. (İnternetten beni bulup makalesinde referans gösterme inceliğini gösteren ilk insan.)

“Tıpta Ölümle Barışmak” -Tayfun Gönül ve Gediz Akdeniz

Kaos Videolar:Fraktallar ve Pürüzlülük Sanatı - Benoit Mandelbrot
https://www.ted.com/talks/benoit_mandelbrot_fractals_the_…

Immanuel Kant – Dünya Yurttaşlığı Amacına Yönelik Genel Bir Tarih Düşüncesi

Çeviren: Uluğ Nutku
Metafizik amaçla da olsa ne tür bir irade özgürlüğü kavramı oluşturulursa oluşturulsun, iradenin olgular dünyasındaki görünüşleri, yani insan eylemleri yine de her doğa olayı gibi doğa yasalarınca belirlenir. Tarih, sebepleri ne kadar derinlere gömülü olsa da, bu olguların anlatılışıyla ilgilidir; ve tarih insan iradesinin özgür eylemini geniş boyutlarda incelerken, özgür eylemde düzenli bir ilerleme olduğunu keşfedebileceği umudunu verir bizlere. Aynı şekilde, bireylerin eylemlerinde karmakarışık ve düzensiz olarak gözümüze çarpan şeyleri, bütün türün tarihi bakımından insanın özgün yeteneklerinin yavaş ama sürekli gelişimi olarak anlamayı umabiliriz.

Evliliklerin, doğum ve ölümlerin sayıları da bir kurala göre önceden hesaplanamaz gibi görünüyor; çünkü insanın özgür iradesinin bunlar üzerindeki etkisi pek büyüktür. Oysa büyük ülkelerin yıllık istatistikleri bunların da tıpkı hava değişmeleri gibi sabit doğa yasalarına bağlı olduklarını kanıtlıyor. Hava değişmeler…