Ana içeriğe atla

​Şemsi Yastıman'a Cevap: Dünyalılar Hoşgeldiniz!

Önbilgi: Şemsi Yastıman’ın harika türküsünü uzaylılar dinleseydi ne düşünür dedik.

Duyduğuma göre siz uzaydan gelmişsiniz, hele şöyle bir oturun bakalım iki laf edek: (Hoş bulduk, oturalım bakalım)

Hangi rüzgar attı sizi, uzaylılar hoş geldiniz. (kozmik rüzgar çarptı bizi, sarsıldık düştük Rozvelt'e ) Kurcalardı zihnimizi, uzaylılar hoş geldiniz. (Hoş bulduk, sağol üstat.)

Sizi gördük sevindik çok, karnınız aç mı, yoksa tok? (Yok teşekkürler, biz yedik geldik) atmosferde ne var ne yok, uzaylılar hoş geldiniz. (Atmosfer delikti zaten biz oradan geldik.)

Uyruğunuz hangi fasıl, urbanız bu mudur asıl? (Yabancı sayılmayız, galaksinin içindeniz yani.) Güneşle aranız nasıl, uzaylılar hoş geldiniz. (Güneş enerjisine geçtik ayıptır söylemesi, dinazor leşi yakmıyoruz artık.)

Merih mi Ay mı iliniz? (Ay Ay, Merih'ten gelen de var ekseriye Ay.) Sizin de çok mu deliniz, uzaylılar hoş geldiniz. (Deli olmayanı almıyoruz, öyle yani.)

Ne durumda sizin devlet, liderlerde var mı hiddet? (Devlet yok lider yok mutluyuz) Zor mu kurulur hükumet, uzaylılar hoş geldiniz. (Hüküm edilecek nefsimiz vardı, onu da saldık çayıra bakalım...)

Sizde kalp kırmak var mıdır, adam kayırmak var mıdır? (Olmamı be, laf sokma, adam bozmak gırla...) Sağ sol ayırmak var mıdır, uzaylılar hoş geldiniz. (ortada bi bahçe var, gerilimsiz, yetiyor.)

Sizin ora kış mı kar mı, bütçeniz geniş mi dar mı? (Su az, kar yok, toz var, toprak yok!) Petrol sıkıntınız var mı, uzaylılar hoş geldiniz. (Dinazor leşine Hayır!)

Sizin orda nasıl geçim, demokrasiniz ne biçim? (O biçim anarşizm.) Var mıdır kavgalı şeçim, uzaylılar hoş geldiniz. (var Mortal Kombat'la seçiliyor liderler)

Yapalım bir konsültasyon, ne yanda sizin istasyon? (Danışma demek istiyorsun anladım, ama biraz güneyde kalıyoruz istasyonun yanında öğrenci işleri) Sizde de var mı enflasyon, uzaylılar hoş geldiniz. (Kökten çözüm para yok.)

Belediye var mı sizde, hamdolsun yoktur bizde! (Bizde de yok bizde de...) Elektrik su krizde, uzaylılar hoş geldiniz. (Elektrik güneşten, su havadan.)

Sizin çöpçü çöp alır mı, telefonu açan bulur mu? (Çöpler dünyada kaldı, telefon çekmiyor mesaj at!) Vergi kaçıran olur mu, uzaylılar hoş geldiniz. (Kaçırsan da nereye kadar, mezara kadar, firavun olsan altınla gömülsen neye yarar.)

Ay'da var mıdır boş arsa, rüşvet ile karaborsa? (Olma mı be, arsa bol, ama satışları dünya şubelerinde, ama buraya gelince anlıyorsun nasıl kazık yediğini) Bizde gelek beleş varsa, uzaylılar hoş geldiniz. (Gel valla, agaya beleş...)

Der Şemsi Yastıman size, dostça öğüt görev bize: (Söyle Babo söyle!) Hemen dönün ülkenize, uzaylılar hoş geldiniz. (İyi o zaman kalkalım biz.)

En Çok Okunanlar

Güneş Dil Teorisinden Ay Dil Teorisine Yolculuk

Güneş Dil Teorisi, Ömer Asım Aksoy döneminden sonra pırıltısını yitirmiş, teknoloji hep geriden takip etmiş, gâvur gogıl’ın, ekşisözlüğün, incisözlüğün bile Türkçe için daha kullanışlı ve yerel bir sözlük olduğu günümüzde, internette gezerken bakın TDK’nın sitesinde neye rastladım. Kaynakları “tarama resim” olduğundan, zengin kütüphanesindeki hiçbir sözcüğün arama motorlarıyla bulamayacağınız bir dökümana... Öncelikle teoriyi öğrenelim sonra da kendi yorumumuzu yapalım, son sözü de size bırakalım.

Kaos Seyir Defteri

Karmaşıklık ve Kaos Teorisi hakkında bulabildiğimiz tüm kitapların, yazıların, videoların kısacası tüm kaynakların listesini oluşturduk.

Makaleler:Kaos'un Keşfi: Kaosun tarihçesi ve felsefesi. Başlangıç için...

Determinizm ve Kaos: Timur Karaçay'ın birçoğumuza ilham veren makalesi. Matematiksel özet.

Go Sorunsalı Ve Kaotik Çözüm Arayışları: Efsane masaüstü "Go" oyunu ile Kaos Teorisi arasındaki bağın irdelenmesi.

Laplace Şeytanı, Kaos ve Kelebek Etkisi: Laplace'ın determinist önermesinden yola çıkarak yazılmış bir tanıtım.

Marksizm ve Kaos Teorisi: Kuramın diyalektik materyalizmle olan ilintileri...

Kaos'a Giden Yol: Laplace Şeytanı'yla başlayan bir serüven bugüne nasıl geldi. Ersan Şahin'in yazısı. (İnternetten beni bulup makalesinde referans gösterme inceliğini gösteren ilk insan.)

“Tıpta Ölümle Barışmak” -Tayfun Gönül ve Gediz Akdeniz

Kaos Videolar:Fraktallar ve Pürüzlülük Sanatı - Benoit Mandelbrot
https://www.ted.com/talks/benoit_mandelbrot_fractals_the_…

Immanuel Kant – Dünya Yurttaşlığı Amacına Yönelik Genel Bir Tarih Düşüncesi

Çeviren: Uluğ Nutku
Metafizik amaçla da olsa ne tür bir irade özgürlüğü kavramı oluşturulursa oluşturulsun, iradenin olgular dünyasındaki görünüşleri, yani insan eylemleri yine de her doğa olayı gibi doğa yasalarınca belirlenir. Tarih, sebepleri ne kadar derinlere gömülü olsa da, bu olguların anlatılışıyla ilgilidir; ve tarih insan iradesinin özgür eylemini geniş boyutlarda incelerken, özgür eylemde düzenli bir ilerleme olduğunu keşfedebileceği umudunu verir bizlere. Aynı şekilde, bireylerin eylemlerinde karmakarışık ve düzensiz olarak gözümüze çarpan şeyleri, bütün türün tarihi bakımından insanın özgün yeteneklerinin yavaş ama sürekli gelişimi olarak anlamayı umabiliriz.

Evliliklerin, doğum ve ölümlerin sayıları da bir kurala göre önceden hesaplanamaz gibi görünüyor; çünkü insanın özgür iradesinin bunlar üzerindeki etkisi pek büyüktür. Oysa büyük ülkelerin yıllık istatistikleri bunların da tıpkı hava değişmeleri gibi sabit doğa yasalarına bağlı olduklarını kanıtlıyor. Hava değişmeler…