Ana içeriğe atla

Kayıtlar

Eylül 4, 2013 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

AE2013 Diğer Üçüncüsü - Işınla Bizi Kuklacı - ACD

Bu sene üçüncülük ödülünü iki yazar paylaştı. Kitabı ortadan kesmedik tabi, uzay yakıtı paramızdan kısıp Cesur Yeni Dünya kitabından iki tane aldıkİşte o yakıt kokulu kitaplardan diğerini bu 18 yaşındaki arkadaşımız kazandı. Kısa öykünün hakkını verdiği ve başını sonunu getirip bize hoş bir keyif yaşattığı için kendisi tebrik ediyoruz. Aferin ACD, hediyeni aldığında bir fotoğraf çeker yollarsın artık.

Şimdi de öbür üçüncümüz ACD'nin internetin hızlı dünyasına uygun kısa öyküsü geliyor. Keyifli okumalar.


AE Rektörlüğü ifahara sunar:

Işınla Bizi Kuklacı
“Tesla haklıydı.” dedi genç adam. Ve devam etti konuşmaya.
“Gerçek bir hizmet adamıydı o, tam bir sosyalistti. Halk için ve tüm insanlığın iyiliği için çalışırdı. Keşke ona daha fazla imkan verilebilseydi, aşağılanmasına ve küçümsenmesine rağmen neler yaptı. Şu Tesla denen adamın yaptıklarına bakın!” bağırarak ve heyecanlanarak bitirdi cümlesi durup biraz soluklandı ve devam etti.

“Ama tahmin edemedi o dahi; tüm insanlığın tembel birer y…

En Çok Okunanlar

Güneş Dil Teorisinden Ay Dil Teorisine Yolculuk

Güneş Dil Teorisi, Ömer Asım Aksoy döneminden sonra pırıltısını yitirmiş, teknoloji hep geriden takip etmiş, gâvur gogıl’ın, ekşisözlüğün, incisözlüğün bile Türkçe için daha kullanışlı ve yerel bir sözlük olduğu günümüzde, internette gezerken bakın TDK’nın sitesinde neye rastladım. Kaynakları “tarama resim” olduğundan, zengin kütüphanesindeki hiçbir sözcüğün arama motorlarıyla bulamayacağınız bir dökümana... Öncelikle teoriyi öğrenelim sonra da kendi yorumumuzu yapalım, son sözü de size bırakalım.

Immanuel Kant – Dünya Yurttaşlığı Amacına Yönelik Genel Bir Tarih Düşüncesi

Çeviren: Uluğ Nutku
Metafizik amaçla da olsa ne tür bir irade özgürlüğü kavramı oluşturulursa oluşturulsun, iradenin olgular dünyasındaki görünüşleri, yani insan eylemleri yine de her doğa olayı gibi doğa yasalarınca belirlenir. Tarih, sebepleri ne kadar derinlere gömülü olsa da, bu olguların anlatılışıyla ilgilidir; ve tarih insan iradesinin özgür eylemini geniş boyutlarda incelerken, özgür eylemde düzenli bir ilerleme olduğunu keşfedebileceği umudunu verir bizlere. Aynı şekilde, bireylerin eylemlerinde karmakarışık ve düzensiz olarak gözümüze çarpan şeyleri, bütün türün tarihi bakımından insanın özgün yeteneklerinin yavaş ama sürekli gelişimi olarak anlamayı umabiliriz.

Evliliklerin, doğum ve ölümlerin sayıları da bir kurala göre önceden hesaplanamaz gibi görünüyor; çünkü insanın özgür iradesinin bunlar üzerindeki etkisi pek büyüktür. Oysa büyük ülkelerin yıllık istatistikleri bunların da tıpkı hava değişmeleri gibi sabit doğa yasalarına bağlı olduklarını kanıtlıyor. Hava değişmeler…

Kaos Seyir Defteri

Karmaşıklık ve Kaos Teorisi hakkında bulabildiğimiz tüm kitapların, yazıların, videoların kısacası tüm kaynakların listesini oluşturduk.

Makaleler:Kaos'un Keşfi: Kaosun tarihçesi ve felsefesi. Başlangıç için...

Determinizm ve Kaos: Timur Karaçay'ın birçoğumuza ilham veren makalesi. Matematiksel özet.

Go Sorunsalı Ve Kaotik Çözüm Arayışları: Efsane masaüstü "Go" oyunu ile Kaos Teorisi arasındaki bağın irdelenmesi.

Laplace Şeytanı, Kaos ve Kelebek Etkisi: Laplace'ın determinist önermesinden yola çıkarak yazılmış bir tanıtım.

Marksizm ve Kaos Teorisi: Kuramın diyalektik materyalizmle olan ilintileri...

Kaos'a Giden Yol: Laplace Şeytanı'yla başlayan bir serüven bugüne nasıl geldi. Ersan Şahin'in yazısı. (İnternetten beni bulup makalesinde referans gösterme inceliğini gösteren ilk insan.)

“Tıpta Ölümle Barışmak” -Tayfun Gönül ve Gediz Akdeniz

Kaos Videolar:Fraktallar ve Pürüzlülük Sanatı - Benoit Mandelbrot
https://www.ted.com/talks/benoit_mandelbrot_fractals_the_…