Ana içeriğe atla

Yayınlar

Nisan 29, 2018 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

ISS Gezintisi Balıkgözü Mercekle 4K

Bu kadar ders yeter. Şimdi okul gezisine çıkacağız. Uluslararası Uzay İstasyonunu ziyaret ediyoruz. Takılın peşime.

Bandırma Füze Kulübü ve İlk Türk Füzesi

1959 yılında, Bandırma’da lise öğrencileri tarafından, Türkiye’de eşi benzeri görülmeyen bir kulüp kurulur: Bandırma Füze Kulübü…Bu gençler, oldukça kısıtlı imkanlara rağmen hemen işe koyulurlar, hesaplar kitaplar yapılır ve ardından da pratik denemelere başlanır. Liseli gençlerin kurduğu kulübe katılanların sayısı da giderek daha fazla artmaktadır. Ve kulüpteki gençler arasında her şeyden vazgeçecek kadar kararlı bir isim vardır: Kirkor Divarcı.. Ermeni asıllı bir Türk vatandaşı olan Divarcı, sırf bu uğurda birçok fırsatı elinin tersiyle itmiştir. Divarcı, nişanlısı ile biriktirdikleri 400 lirayı, füzenin ilk hali için, hiç düşünmeden kullanacak kadar gönül vermiştir bu işe… Divarcı, projesini önce İstanbul Teknik Üniversitesi’ne onaylatır. Ardından da Türk Silahlı Kuvvetleri ile temasa geçer. Ordunun da desteğiyle, ilk füze fırlatışını gerçekleştirir. 19 Eylül 1962… Divarcı’nın, ordunun da desteğiyle hayata geçirdiği projesi, “Marmara 1″ adı verilen ve üzerinde ay yıldız olan 1 metre 33 …

Çöp Kamyonu

Bir gün bir taksiye atladım ve havaalanından hareket ettik. Sağ şeritte yol alırken siyah bir araba park ettiği yerden aniden yola, önümüze çıktı. Taksi şoförü sert bir şekilde frene bastı, kaydı ve diğer arabaya çarpmaktan milim farkıyla kurtuldu.

Diğer arabanın sürücüsü camdan başını çıkartıp bağırmaya ve küfretmeye başladı. Taksi şoförü ona gülümsedi ve içten bir şekilde el salladı. Ve gerçekten çok arkadaşçaydı. Sordum: "Neden bunu yaptığınız? Adam neredeyse arabanızı mahvedip ikimizi de hastaneye gönderecekti."

Taksi şoförü bana, şimdi "Çöp Kamyonu Kanunu" dediğim şeyi öğretti. Şoför pek çok insanin çöp kamyonu gibi olduğunu açıkladı.
Her tarafta çöp dolu olarak dolaşıyorlar; kızgınlık, öfke ve hayal kırıklığı dolular. Çöpleri biriktikçe onu bırakacak bir yere ihtiyaç duyuyorlar ve bazen sizin üzerinize bırakabilirler. Kişisel almayın.

Sadece gülümseyin, onlar için iyi şeyler temenni edin ve yolunuza devam edin. Onların çöpünü alıp işyerinize, evinize veya sok…

Codex Seraphinianus

1970'lerin sonlarında İtalyan mimar, çizer ve tasarımcı Luigi Serafini bir kitap tasarladı: Paralel bir dünyanın bilinmeyen ansiklopedisi. 380 sayfalık bilinmeyen bir alfabe ile bilinmeyen bir dilde yazılmış bir kitap.

Dünyanın en acayip kitabı diye bilinen bu eserin tamamlaması 30 ay sürdü. Orjinal adı "Codex Seraphinianus" olan kitap 2 bölüm ve 11 alt bölümden oluşuyor. İlk bölüm doğa ikinci bölüm ise insanlar hakkında. Diğer görünümleri için fotoğrafa tıklayın.

Çok enteresan ama daha ilginci var! 15. yy'da yazılmış olan Voynich Elyazmaları, dili hala çözülememiş bir kitap. http://tr.wikipedia.org/wiki/Voynich_elyazmas%C4%B1

Milyon Dolarlık Göktaşı

Keşke bahçemize bu taştan düşse. Satıp uzay gemisi bile alabiliriz.

2000 yılında Çin’inFukangşehri yakınlarındaki dağlar civarına düşen 1003 Kg. ağırlığındaki bu meteor taşından aldığı 20 kg'lık bir parçayı Amerikalılara satan Çinli bir tüccar sayesinde dünyanın haberdar olduğu bu ilginç meteor taşı, bu söz konusu parçanın 2005 yılında ABD’de de düzenlenen Tucson Mücevher ve Değerli Taşlar Fuarında sergilenmesi ile daha da bir ün kazandı.

2008 yılında ismi belirtilmeyen bir koleksiyocu tarafından Arizona Üniversitesine emanet edilen bu meteora ait 31 kg'lık parçaya 2 milyon Dolar değer biçilyor. Parlak camsı özellikteki yeşilli, sarımsı, kahverengimsi, siyah renkleri ve şeffaf ve yarı-şeffaf magmatik olivin kristallerinden oluşan yapısı ile olağanüstü güzelliğe sahip bulunan bu meteorite ait görüntüler ise insanı gerçekten büyülüyor.

Kaynak:http://bastansonadunya.blogspot.com/2012/07/2-milyon-dolarlik-goktasi.html

Ay Dili ve Edebiyatı Fakültesi

Uzaylı Karikatürleri

En Çok Okunanlar

Güneş Dil Teorisinden Ay Dil Teorisine Yolculuk

Güneş Dil Teorisi, Ömer Asım Aksoy döneminden sonra pırıltısını yitirmiş, teknoloji hep geriden takip etmiş, gâvur gogıl’ın, ekşisözlüğün, incisözlüğün bile Türkçe için daha kullanışlı ve yerel bir sözlük olduğu günümüzde, internette gezerken bakın TDK’nın sitesinde neye rastladım. Kaynakları “tarama resim” olduğundan, zengin kütüphanesindeki hiçbir sözcüğün arama motorlarıyla bulamayacağınız bir dökümana... Öncelikle teoriyi öğrenelim sonra da kendi yorumumuzu yapalım, son sözü de size bırakalım.

Immanuel Kant – Dünya Yurttaşlığı Amacına Yönelik Genel Bir Tarih Düşüncesi

Çeviren: Uluğ Nutku
Metafizik amaçla da olsa ne tür bir irade özgürlüğü kavramı oluşturulursa oluşturulsun, iradenin olgular dünyasındaki görünüşleri, yani insan eylemleri yine de her doğa olayı gibi doğa yasalarınca belirlenir. Tarih, sebepleri ne kadar derinlere gömülü olsa da, bu olguların anlatılışıyla ilgilidir; ve tarih insan iradesinin özgür eylemini geniş boyutlarda incelerken, özgür eylemde düzenli bir ilerleme olduğunu keşfedebileceği umudunu verir bizlere. Aynı şekilde, bireylerin eylemlerinde karmakarışık ve düzensiz olarak gözümüze çarpan şeyleri, bütün türün tarihi bakımından insanın özgün yeteneklerinin yavaş ama sürekli gelişimi olarak anlamayı umabiliriz.

Evliliklerin, doğum ve ölümlerin sayıları da bir kurala göre önceden hesaplanamaz gibi görünüyor; çünkü insanın özgür iradesinin bunlar üzerindeki etkisi pek büyüktür. Oysa büyük ülkelerin yıllık istatistikleri bunların da tıpkı hava değişmeleri gibi sabit doğa yasalarına bağlı olduklarını kanıtlıyor. Hava değişmeler…

Kaos Seyir Defteri

Karmaşıklık ve Kaos Teorisi hakkında bulabildiğimiz tüm kitapların, yazıların, videoların kısacası tüm kaynakların listesini oluşturduk.

Makaleler:Kaos'un Keşfi: Kaosun tarihçesi ve felsefesi. Başlangıç için...

Determinizm ve Kaos: Timur Karaçay'ın birçoğumuza ilham veren makalesi. Matematiksel özet.

Go Sorunsalı Ve Kaotik Çözüm Arayışları: Efsane masaüstü "Go" oyunu ile Kaos Teorisi arasındaki bağın irdelenmesi.

Laplace Şeytanı, Kaos ve Kelebek Etkisi: Laplace'ın determinist önermesinden yola çıkarak yazılmış bir tanıtım.

Marksizm ve Kaos Teorisi: Kuramın diyalektik materyalizmle olan ilintileri...

Kaos'a Giden Yol: Laplace Şeytanı'yla başlayan bir serüven bugüne nasıl geldi. Ersan Şahin'in yazısı. (İnternetten beni bulup makalesinde referans gösterme inceliğini gösteren ilk insan.)

“Tıpta Ölümle Barışmak” -Tayfun Gönül ve Gediz Akdeniz

Kaos Videolar:Fraktallar ve Pürüzlülük Sanatı - Benoit Mandelbrot
https://www.ted.com/talks/benoit_mandelbrot_fractals_the_…