Ana içeriğe atla

Yayınlar

Ağustos 31, 2013 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

AE2013 Mansiyon Ödülü: Atagen - Yazar: ukant

Bu sene geçen seneye nazaran katılım olarak cömert davranan yazarlara karşı biz de cömert davranmayı seçtik ve ödüllerin sayısını arttırdık. (Cömert derken aklınıza hemen para gelmesin kitap veriyoruz.) Toplumsal duyarlılığı ve ülkesindeki olaylara gösterdiği hassasiyetten dolayı ukant'ın yazdığı Atagen adlı öyküyü AE2013 Bilimkurgu Kısa Öykü Yarışması Mansiyon ödülüne layık gördük. Gönül ister ki parada da ağır ödüller verelim ama hepimiz öğrenciyiz. Öyküne en uygun kitap olarak Duran UFO'yu seçtik. Umarım armağanını beğenirsin. Yazarlık hayatında başarılar diliyoruz.Duran UFO nedir diye soranlar da aşağıdaki videoyu izleyebilir.

https://vimeo.com/68699623

İzlediyseniz şimdi de öykümüzü okuyalım.
AE Rektörlüğü İftaharla Sunar

Atagen
Yıl 2064 Ankara Yenimahalle civarında bir ev,

Yaşlı bir adam sıkıca tuttuğu elindeki bastonunun oyma süslemeli kartal başı üzerinde parmaklarını gezdirirken, bir yandan da pencereden sık ağaçların kapladığı geniş orman manzarasını izliyordu. Tam dalmak …

En Çok Okunanlar

Güneş Dil Teorisinden Ay Dil Teorisine Yolculuk

Güneş Dil Teorisi, Ömer Asım Aksoy döneminden sonra pırıltısını yitirmiş, teknoloji hep geriden takip etmiş, gâvur gogıl’ın, ekşisözlüğün, incisözlüğün bile Türkçe için daha kullanışlı ve yerel bir sözlük olduğu günümüzde, internette gezerken bakın TDK’nın sitesinde neye rastladım. Kaynakları “tarama resim” olduğundan, zengin kütüphanesindeki hiçbir sözcüğün arama motorlarıyla bulamayacağınız bir dökümana... Öncelikle teoriyi öğrenelim sonra da kendi yorumumuzu yapalım, son sözü de size bırakalım.

Immanuel Kant – Dünya Yurttaşlığı Amacına Yönelik Genel Bir Tarih Düşüncesi

Çeviren: Uluğ Nutku
Metafizik amaçla da olsa ne tür bir irade özgürlüğü kavramı oluşturulursa oluşturulsun, iradenin olgular dünyasındaki görünüşleri, yani insan eylemleri yine de her doğa olayı gibi doğa yasalarınca belirlenir. Tarih, sebepleri ne kadar derinlere gömülü olsa da, bu olguların anlatılışıyla ilgilidir; ve tarih insan iradesinin özgür eylemini geniş boyutlarda incelerken, özgür eylemde düzenli bir ilerleme olduğunu keşfedebileceği umudunu verir bizlere. Aynı şekilde, bireylerin eylemlerinde karmakarışık ve düzensiz olarak gözümüze çarpan şeyleri, bütün türün tarihi bakımından insanın özgün yeteneklerinin yavaş ama sürekli gelişimi olarak anlamayı umabiliriz.

Evliliklerin, doğum ve ölümlerin sayıları da bir kurala göre önceden hesaplanamaz gibi görünüyor; çünkü insanın özgür iradesinin bunlar üzerindeki etkisi pek büyüktür. Oysa büyük ülkelerin yıllık istatistikleri bunların da tıpkı hava değişmeleri gibi sabit doğa yasalarına bağlı olduklarını kanıtlıyor. Hava değişmeler…

Kaos Seyir Defteri

Karmaşıklık ve Kaos Teorisi hakkında bulabildiğimiz tüm kitapların, yazıların, videoların kısacası tüm kaynakların listesini oluşturduk.

Makaleler:Kaos'un Keşfi: Kaosun tarihçesi ve felsefesi. Başlangıç için...

Determinizm ve Kaos: Timur Karaçay'ın birçoğumuza ilham veren makalesi. Matematiksel özet.

Go Sorunsalı Ve Kaotik Çözüm Arayışları: Efsane masaüstü "Go" oyunu ile Kaos Teorisi arasındaki bağın irdelenmesi.

Laplace Şeytanı, Kaos ve Kelebek Etkisi: Laplace'ın determinist önermesinden yola çıkarak yazılmış bir tanıtım.

Marksizm ve Kaos Teorisi: Kuramın diyalektik materyalizmle olan ilintileri...

Kaos'a Giden Yol: Laplace Şeytanı'yla başlayan bir serüven bugüne nasıl geldi. Ersan Şahin'in yazısı. (İnternetten beni bulup makalesinde referans gösterme inceliğini gösteren ilk insan.)

“Tıpta Ölümle Barışmak” -Tayfun Gönül ve Gediz Akdeniz

Kaos Videolar:Fraktallar ve Pürüzlülük Sanatı - Benoit Mandelbrot
https://www.ted.com/talks/benoit_mandelbrot_fractals_the_…