Ana içeriğe atla

Kayıtlar

Eylül 3, 2014 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

AE2014 birincisi "O.D.O.R." Yazan: Erinç Durlanık

İşte AE2014 Bilimkurgu Kısa Öykü şampiyonumuz O.D.O.R. Sevgili yazarımız, Erinç Durlanık'ın kaleminden çıktı. İyi ki varsın Erinç, öykünü okumaktan büyük keyif aldık. Belki bir gün bu öykünün çizgi romanı hatta filmi bile yapılır ne dersin? Rektörlüğün nazarında "Kurma Kız"ın her satırını hak ediyorsun. Tebrikler.


O.D.O.R.
Bundan yirmi yıl önce gelecekte uçan arabalar ve lazer silahları olacağına inanıyordum.

Forbes 500 listesinde dünyanın en zengin üçüncü kişisiydim ve birinciliğe çok yakındım. Ancak şu anda ofisimde elimdeki gaz kapsülünün son kullanma tarihine bakıyor ve beni  işgal edilmek üzere olan bu binadan kurtaracak helikopterin nerede kaldığını düşünerek endişeleniyordum.

Birkaç yıl önce şu anda adını bile hatırlamadığım dandik bir üniversite tarafından “Yılın Girişimcisi” ödülüne layık görülmüştüm. Sahneye çıkıp yaptığım konuşmayı hatırlıyorum. Eğer hedefiniz o güzel kadınla yatmaksa bunu düşünmeyi bırakmalısınız. O güzel kadınla yatmayı düşünmeniz sizi hedefiniz…

AE2014 ikincisi "CAILUN" Yazan: Samet Zenginoğlu

Zirveye bir kala Samet Zenginoğlu (sametzenginoglu@gmail.com) beş sayfaya sığamayanlara cevap niteliğinde üç sayfalık bir öykü ile çıkıyor karşımıza. Tebrikler Samet Zenginoğlu, keşke zengin zamanımıza denk gelseydin.

CAILUN
Göğsündeki sımsıkı ateş topu, vücudunun buz kesilmesine neden oluyor, ne zamandır “heyecan” denilen bu insani duyguyu yaşamamış olduğunu fark ediyordu. 1,66 güneş yılına denk bir zamandır Lexsuz’daydı. Lexsuz: ünlü bilim adamı [bu ününü, bilimsel zeminden ziyade çalkantılı özel hayatı ve koloniler arası evliliğin savunuculuğu ile kazanmış olan] Profesör Gerard McLanch tarafından keşfedilen ve dört insan kolonisinin yaşamaya başladığı yeni hayat sahası. Lexsuz’a gelme nedeni, Northwine ve Xanipla’ya gitme nedenleri ile aynıydı: yağmur bombalarının bu yeni yaşam alanlarında “ehlileştirilmesi”. Bu tanımlamayı kendisi geliştirmişti. Asırlar öncesinden akıllarda ‘Soğuk Savaş’ olarak kalan dönemden 22. yüzyılın başlarına kadar yağmur bombaları, sel felaketlerine sebep olm…

En Çok Okunanlar

Güneş Dil Teorisinden Ay Dil Teorisine Yolculuk

Güneş Dil Teorisi, Ömer Asım Aksoy döneminden sonra pırıltısını yitirmiş, teknoloji hep geriden takip etmiş, gâvur gogıl’ın, ekşisözlüğün, incisözlüğün bile Türkçe için daha kullanışlı ve yerel bir sözlük olduğu günümüzde, internette gezerken bakın TDK’nın sitesinde neye rastladım. Kaynakları “tarama resim” olduğundan, zengin kütüphanesindeki hiçbir sözcüğün arama motorlarıyla bulamayacağınız bir dökümana... Öncelikle teoriyi öğrenelim sonra da kendi yorumumuzu yapalım, son sözü de size bırakalım.

Immanuel Kant – Dünya Yurttaşlığı Amacına Yönelik Genel Bir Tarih Düşüncesi

Çeviren: Uluğ Nutku
Metafizik amaçla da olsa ne tür bir irade özgürlüğü kavramı oluşturulursa oluşturulsun, iradenin olgular dünyasındaki görünüşleri, yani insan eylemleri yine de her doğa olayı gibi doğa yasalarınca belirlenir. Tarih, sebepleri ne kadar derinlere gömülü olsa da, bu olguların anlatılışıyla ilgilidir; ve tarih insan iradesinin özgür eylemini geniş boyutlarda incelerken, özgür eylemde düzenli bir ilerleme olduğunu keşfedebileceği umudunu verir bizlere. Aynı şekilde, bireylerin eylemlerinde karmakarışık ve düzensiz olarak gözümüze çarpan şeyleri, bütün türün tarihi bakımından insanın özgün yeteneklerinin yavaş ama sürekli gelişimi olarak anlamayı umabiliriz.

Evliliklerin, doğum ve ölümlerin sayıları da bir kurala göre önceden hesaplanamaz gibi görünüyor; çünkü insanın özgür iradesinin bunlar üzerindeki etkisi pek büyüktür. Oysa büyük ülkelerin yıllık istatistikleri bunların da tıpkı hava değişmeleri gibi sabit doğa yasalarına bağlı olduklarını kanıtlıyor. Hava değişmeler…

Kaos Seyir Defteri

Karmaşıklık ve Kaos Teorisi hakkında bulabildiğimiz tüm kitapların, yazıların, videoların kısacası tüm kaynakların listesini oluşturduk.

Makaleler:Kaos'un Keşfi: Kaosun tarihçesi ve felsefesi. Başlangıç için...

Determinizm ve Kaos: Timur Karaçay'ın birçoğumuza ilham veren makalesi. Matematiksel özet.

Go Sorunsalı Ve Kaotik Çözüm Arayışları: Efsane masaüstü "Go" oyunu ile Kaos Teorisi arasındaki bağın irdelenmesi.

Laplace Şeytanı, Kaos ve Kelebek Etkisi: Laplace'ın determinist önermesinden yola çıkarak yazılmış bir tanıtım.

Marksizm ve Kaos Teorisi: Kuramın diyalektik materyalizmle olan ilintileri...

Kaos'a Giden Yol: Laplace Şeytanı'yla başlayan bir serüven bugüne nasıl geldi. Ersan Şahin'in yazısı. (İnternetten beni bulup makalesinde referans gösterme inceliğini gösteren ilk insan.)

“Tıpta Ölümle Barışmak” -Tayfun Gönül ve Gediz Akdeniz

Kaos Videolar:Fraktallar ve Pürüzlülük Sanatı - Benoit Mandelbrot
https://www.ted.com/talks/benoit_mandelbrot_fractals_the_…