Ana içeriğe atla

Kayıtlar

Eylül 5, 2013 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

AE2013 İkincisi - Çember - Orçun Taşar

Zirveye az kaldı, sırada aldığı lisans eğitimini (İTÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik) öyküsündeki teknik dili oluşturmada ustaca kullanan bir yazar var. Tebrikler Orçun Taşar (tasarorcun@gmail.com) seni keyifle okuduk ve Neuromancer adlı kitabı gönlümüzden koparıp sana armağan ettik, umarım beğenirsin. Nice güzel öykülerde buluşmak dileğiyle.

Huzurlarınıza AE2013 Kısa Öykü Yarışması İkincisi geliyor, Orçun Taşar'ın klavyesinden, Çember...


AE Rektörlüğü İftiharla Sunar

ÇEMBER
“Üç dakika içinde tesiste olacağız komutanım!” diyerek öykümüze gizemli ve heyecanlı bir açılış yapar Albay Neruda. Gerçi bu korkusuz askerin adı gerçekten Neruda mıdır, doğrusunu söylemek gerekirse çok da iyi hatırlamıyorum. Ama gelin hadi Neruda olsun, ne çıkar ki?

Miğfer Birleşik Devletleri’nin ordusunun en tepesindeki adamın, içindeki insanlar hariç toplamda 158 kilogram tutan, hafif ama bir o kadar da ağır zırhlı havabası, konvoyun ortasında, çorak zeminin yaklaşık bir metre üzerinde hızla kaymaktadır. Bu büyük…

En Çok Okunanlar

Güneş Dil Teorisinden Ay Dil Teorisine Yolculuk

Güneş Dil Teorisi, Ömer Asım Aksoy döneminden sonra pırıltısını yitirmiş, teknoloji hep geriden takip etmiş, gâvur gogıl’ın, ekşisözlüğün, incisözlüğün bile Türkçe için daha kullanışlı ve yerel bir sözlük olduğu günümüzde, internette gezerken bakın TDK’nın sitesinde neye rastladım. Kaynakları “tarama resim” olduğundan, zengin kütüphanesindeki hiçbir sözcüğün arama motorlarıyla bulamayacağınız bir dökümana... Öncelikle teoriyi öğrenelim sonra da kendi yorumumuzu yapalım, son sözü de size bırakalım.

Kaos Seyir Defteri

Karmaşıklık ve Kaos Teorisi hakkında bulabildiğimiz tüm kitapların, yazıların, videoların kısacası tüm kaynakların listesini oluşturduk.

Makaleler:Kaos'un Keşfi: Kaosun tarihçesi ve felsefesi. Başlangıç için...

Determinizm ve Kaos: Timur Karaçay'ın birçoğumuza ilham veren makalesi. Matematiksel özet.

Go Sorunsalı Ve Kaotik Çözüm Arayışları: Efsane masaüstü "Go" oyunu ile Kaos Teorisi arasındaki bağın irdelenmesi.

Laplace Şeytanı, Kaos ve Kelebek Etkisi: Laplace'ın determinist önermesinden yola çıkarak yazılmış bir tanıtım.

Marksizm ve Kaos Teorisi: Kuramın diyalektik materyalizmle olan ilintileri...

Kaos'a Giden Yol: Laplace Şeytanı'yla başlayan bir serüven bugüne nasıl geldi. Ersan Şahin'in yazısı. (İnternetten beni bulup makalesinde referans gösterme inceliğini gösteren ilk insan.)

“Tıpta Ölümle Barışmak” -Tayfun Gönül ve Gediz Akdeniz

Kaos Videolar:Fraktallar ve Pürüzlülük Sanatı - Benoit Mandelbrot
https://www.ted.com/talks/benoit_mandelbrot_fractals_the_…

Immanuel Kant – Dünya Yurttaşlığı Amacına Yönelik Genel Bir Tarih Düşüncesi

Çeviren: Uluğ Nutku
Metafizik amaçla da olsa ne tür bir irade özgürlüğü kavramı oluşturulursa oluşturulsun, iradenin olgular dünyasındaki görünüşleri, yani insan eylemleri yine de her doğa olayı gibi doğa yasalarınca belirlenir. Tarih, sebepleri ne kadar derinlere gömülü olsa da, bu olguların anlatılışıyla ilgilidir; ve tarih insan iradesinin özgür eylemini geniş boyutlarda incelerken, özgür eylemde düzenli bir ilerleme olduğunu keşfedebileceği umudunu verir bizlere. Aynı şekilde, bireylerin eylemlerinde karmakarışık ve düzensiz olarak gözümüze çarpan şeyleri, bütün türün tarihi bakımından insanın özgün yeteneklerinin yavaş ama sürekli gelişimi olarak anlamayı umabiliriz.

Evliliklerin, doğum ve ölümlerin sayıları da bir kurala göre önceden hesaplanamaz gibi görünüyor; çünkü insanın özgür iradesinin bunlar üzerindeki etkisi pek büyüktür. Oysa büyük ülkelerin yıllık istatistikleri bunların da tıpkı hava değişmeleri gibi sabit doğa yasalarına bağlı olduklarını kanıtlıyor. Hava değişmeler…